لوگو مطب پوست و مو پوست مو زیبائی ژل بوتاکس فیلر
کاشت نخ امبدینگ

امبدینگ یا کاشت نخ به روشی گفته می‌ شود که در آن به جای استفاده از سوزن، از نخ‌ های قابل جذب بخیه جراحی استفاده می‌ شود. در واقع در این روش از همان نقاط طب سوزنی استفاده می شود با این تفاوت که به جای سوزن از نخ استفاده می شود و نقاط به همان شکل تحریک می‌ شوند.

کاشت نخ (امبدینگ) چیست؟

مبنای امبدینگ همان مبنای طب سوزنی و استفاده از نقاط طب سوزنی است. این روش یک روش کاشت نخ بوده که به جای استفاده از سوزن در نقاط طب سوزنی از نخ‌ های قابل جذب بخیه استفاده می‌ شود. در این روش بخیه‌ ای زده نمی‌ شود بلکه با استفاده از سوزن‌ های مخصوص، نخ‌ های قابل جذبی که از جنس PDO هستند را وارد بدن بیمار می‌ کنیم.

در حین جذب این نخ توسط بدن، عمل تحریک نقاط طب سوزنی نیز اتفاق افتاده و همان اثر استفاده از انواع سوزن طب سوزنی را ایجاد می‌ کند. سوزن‌ های امبدینگ کمی بزرگ‌ تر از سوزن‌ های استفاده شده در طب سوزنی بوده و ممکن است از محل امبدینگ یک یا دو قطره خون خارج شود.

اما نگران درد ناشی از آن نباشید. به شما اطمینان می‌ دهیم درد امبدینگ از سرنگ‌ های آمپول کمتر است. تا اینجای کار فهمیدیم که امبدینگ چیست حالا به بررسی موارد بیشتری در خصوص امبدینگ خواهیم پرداخت.

کانال تلگرام زر کلینیک پوست مو زیبائی
تفاوت کاشت نخ با امبدینگ چیست؟

امبدینگ در واقع یک روش اقتباس شده از طب سوزنی برای درمان بیماری ها و حتی زیبایی است. همان طور که گفتیم، مبنای استفاده از امبدینگ همان نقاط طب سوزنی هستند با این تفاوت که در امبدینگ در این نقاط بجای استفاده از سوزن های طب سوزنی، نخ های بخیه کاشته میشوند.

کاشت این نخ های کت گوت (امبدینگ) از ۲ جهت برای بیماران بهتر است. اول اینکه آنها ۴۰ تا ۴۵ روز نیازی به مراجعه و ترمیم نخ ها ندارند و دوم اینکه نخ های امبدینگ بطور مداوم باعث ایجاد التهاب در نقاط طب سوزنی خواهند شد که در نتیجه این التهابات بهبودی حاصل می شود.

موارد استفاده از امبدینگ (کاشت نخ)

در کتب و مقالات مختلف موارد استفاده‌ بسیاری جهت امبدینگ ذکر شده است. از این موارد می‌ توان به استفاده جهت بیماران سکته مغزی، فلج های مغزی، میوپاتی ها، سندرم روده تحریک پذیر، دردهای عضلانی و اسکلتی و لیفتینگ و کانتورینگ صورت و… اشاره کرد.

امبدینگ برای زیبایی و جوانسازی و لیفت صورت

امبدینگ در موارد زیبایی نیز کاربرد دارد. برای زیبایی صورت، از بین بردن خط خنده، چین و چروک‌ ها و انواع لیفتینگ می‌ توان از امبدینگ استفاده کرد.

برای لیفت سینه و باسن، همچنین فرم دهی و تغییر سایز در سینه و باسن نیز امبدینگ کاربرد خوبی دارد. اما جنس نخ و سوزن‌ های مورد استفاده در امبدینگ صورت با امبدینگی که برای درمان در بدن استفاده می‌ شود، متفاوت است.

در ادامه لیستی از مهم‌ترین مواردی که از امبدینگ استفاده می‌ شود را مشاهده می‌کنیم:

درمان چاقی‌های عمومی و یا موضعی به صورت فواصل یک ماه یک بار
لیفت صورت با نخ
لیفت، فرم دهی و بزرگ کردن سایز سینه با نخ
لیفت، فرم دهی و تغییر سایز باسن

چه افرادی نمی توانند از کاشت نخ استفاده کنند؟

همان طور که قبلا گفتیم امبدینگ یکی از روش های اقتباس شده از طب سوزنی است. این روش نیز مانند طب سوزنی، روشی کاملا طبیعی و بدون عوارض برای درمان بیماری های مختلف می باشد. اما به هر حال حتی درمان های سنتی و طبیعی هم در برخی موارد دارای محدودیت هستند که در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده ایم.

خانم‌ های باردار که ترجیحا از طب سوزنی نیز برای این افراد استفاده نمی‌شود.
افرادی که دارای بیماری قلبی یا دارای باطری در قلبشان هستند و یا عمل جراحی قلب باز کرده‌اند.
افرادی که عفونت‌های شدید پوست در ناحیه‌ای که درمان قرار است انجام شود دارند.
افرادی که دارای ناراحتی‌های پوستی مانند نوعی اگزما هستند که ممکن است ناراحتیشان تحریک یا تشدید شود.
افرادی که سابقه‌ی آلرژی و حساسیت نسبت به نخ‌های جراحی داشته‌اند.
فرد اخیراً جراحی شکم انجام داده باشد. (حدودا یک ماه اخیر)
اطفال زیر ۷ سال به دلیل ترس شدید و احتمال بیشتر واکنش های آلرژیک!
کلیه بیمارانی که در محل امبدینگ عفونت فعال یا ضایعات ناشناخته دارند.
بیماران دچار مشکلات کوآگولوپاتی!
بیمارانی که هپارین، وارفارین و یا ترکیبات مشابه استفاده می کنند.

البته این موارد احتیاط برای عدم استفاده از امبدینگ هستند و به این معنی نیست که به هیچ وجه حق استفاده از امبدینگ ندارند .

عوارض کاشت نخ

سوزن‌ های استفاده شده در طب سوزنی، سوزن‌ های بسیار نازک‌ تر از تصور بیمار هستند و در اکثر موارد درد ندارند. سوزن‌ های طب سوزنی دارای طیف گسترده‌ سایز بندی هستند. این سوزن‌ ها دارای عارضه‌ خاصی نیستند.

ممکن است بعضی از سوزن ها کبودی مختصری در زیر پوست ایجاد کنند که در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می‌ شوند. در روش کاشت نخ یا همان امبدینگ از نخ‌ هایی استفاده می‌ شود که در جراحی استفاده می شود.

جنس نخ امبدینگ مانند بعضی از نخ‌ های بخیه طوری است که قابل جذب می‌ باشد و مشکلی برای افراد به وجود نمی ‎‌آورد.

به صورت کلی امبدینگ دارای عارضه‌ خاصی نیست مگر اینکه این شیوه درمانی در حضور پزشک متخصص امبدینگ صورت نگیرد.

عوارض امبدینگ به مواردی نظیر درد یا کبودی مربوط می‌ شود که بسیار نادر است. به نوعی می‌ توان این عمل را بدون عارضه دانست اما برای این که بدانید چه کسانی بهتر است از روش کاشت نخ یا کت گوت استفاده نکنند.

در مورد امبدینگ سوزن‌ ها کمی درشت‌ تر و دارای لومن بزرگتری است. بنابر این ممکن است از محل سوزنی که برای امبدینگ استفاده می‌شود یک تا دو قطره خون خارج شود.

افرادی که سابقه‌ حساست به نخ‌ های بخیه دارند ممکن است این حساست در امبدینگ هم برایشان تکرار شود. همچنین به ندرت در بعضی افراد واکنش‌ های التهابی، آلرژیک و یا عفونت دیده شده است.

این رقم در ۶ تا ۷ هزار نفر مورد درمان با امبدینگ در ۳ یا ۴ بیمار دیده شده است که رقم بسیار پایینی است.

 

اما به طور کلی عوارض امبدینگ شامل دو دسته می‌ شوند:

عوارض معمولی (normal reaction):

عوارض معمول (که البته در تعداد کمی دیده می شود) شامل: احساس گرما، درد خفیف، سوزش محل سوزن ها، قرمزی مختصر، کبودی محل و… می باشد. این موارد کمتر از ۴۸ ساعت طول می‌کشند و پس از آن برطرف می‌شوند. عوارض معمولی نیاز به اقدام درمانی خاصی ندارند.


عوارض غیر معمول (abnormal reaction): عوارض غیر معمول شامل: تب، درد شدید، تورم، قرمزی و گرمای زیاد در محل سوزن‌ها، خروج چرک، خروج نخ‌های کاشته شده و… می‌باشد. این عوارض در کمتر از ۵% بیماران دیده شده است و نیاز به مداخله درمانی دارد. همچنین کلیه این عوارض در یک بیمار بروز نمی‌ کند و به تناسب ممکن است یک یا چند مورد دیده شود.

مدت زمان هر جلسه امبدینگ چقدر است؟

به صورت کلی درمان با امبدینگ به صورت ماهی یک‌ بار و به مدت ۲۰ الی ۴۰ دقیقه روی بدن انجام می‌ شود. اما در بعضی موارد نیاز به تکرار مداوم ندارد.

مثلا جذب نخ‌ هایی که برای امبدینگ سینه مورد استفاده قرار می‌ گیرد، بین ۲ تا ۳ ماه است. نخ‌ های امبدینگ باسن نیز بین ۴۰ تا ۴۵ روز جذب می‌ شوند. در هر دو مورد ذکر شده، در صورت رضایت بیمار از نتیجه، درمان با یک جلسه خاتمه می‌ یابد. در غیر این صورت یکبار دیگر تا رسیدن به رضایت بیمار، امبدینگ انجام خواهد شد.

در درمان چاقی به وسیله‌ امبدینگ تعداد جلسات بیشتر است. درصورتی که بعد از چند جلسه، بدن به این روش درمان پاسخ ندهد و یک آداپتیشن با روش درمانی ایجاد کند، درمان متوقف شده و بعد از چند ماه ادامه پیدا خواهد کرد.

هزینه کاشت نخ چقدر است؟

با توجه به عدم تخمین دقیق قیمت‌ ها و نیز مواد مصرفی، همچنین هزینه‌ های جانبی متفاوت (هزینه های مطب و امکانات جانبی و…) امکان تعرفه‌ گذاری کامل وجود ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و دریافت نوبت ویزیت با شماره های زرکلینیک ۰۲۱۲۲۹۳۰۱۶۱ و یا ۰۲۱۲۸۱۱۱۶۱۵ تماس حاصل نمائید .

fa-home
خانه
fa-user-circle-o
خدمات
fa-phone
اطلاعات تماس