لوگو مطب پوست و مو پوست مو زیبائی ژل بوتاکس فیلر
بواسیر (هموروئید)

هموروئید یا بواسیر رگ های متورمی هستند که می توانند داخلی باشند یعنی داخل کانال مقعد باشند یا خارجی باشند که خارج از مقعد هستند. معمولا بیشتر هموروئید ها بعد از دو هفته به خودی خود درمان میشوند.

یک رژیم غذایی پرفیبر و نوشیدن آب روزی ۸ تا ۱۰ لیوان و استفاده از نرم کننده مدفوع علائم بیماری را کاهش می دهد و باعث دفع راحت تری می شود. ممکن است پزشک پماد را پیشنهاد دهد که خارش, درد و تورم را کاهش می دهد. جراحی هموروئید برای بواسیرهای پیشرفته پیشنهاد می شود.

علت ایجاد بواسیر (هموروئید)

دلایل مختلفی در ایجاد این بیماری نقش دارد که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:


بارداری

هموروئید بیشتر در خانم‌ های باردار مشاهده می‌ شود؛ چرا که با بزرگ‌ تر شدن رحم به رگ‌ های روده فشار وارد شده و منجر به تورم رگ‌ ها می‌ شود.


افزایش سن

بواسیر در میان بزرگسالان بین سنین ۴۵ تا ۶۵ سال بیشتر مشاهده می‌ شود اما، به این معنی نیست که جوانان و کودکان کم سن و سال دچار این عارضه‌ ای نمی‌ شوند.


اسهال

بواسیر می‌ تواند پس از اسهال مزمن ایجاد شود.


یبوست مزمن

زمانی که برای دفع مدفوع زور می‌ زنید، فشار زیادی به دیواره رگ‌ های خونی وارد می‌ شود.


بیش از حد نشستن

اگر به مدت طولانی یکجا بنشینید، احتمال بروز بواسیر وجود خواهد داشت.


بلند کردن اجسام سنگین

بلند کردن مداوم اجسام سنگین منجر به هموروئید در افراد می‌ شود.


رابطه مقعدی

چنین رابطه‌ ای منجر به بواسیر می‌ شود یا در صورت وجود این بیماری اگر از مقعد رابطه وجود داشته باشد، این شرایط بدتر خواهد شد.


چاقی

چاقی مرتبط با رژیم غذایی نادرست می‌ تواند منجر به بواسیر شود.


ژنتیک

گاهی اوقات تنها به‌ دلیل ژنتیک، برخی از افراد این بیماری را به ارث می‌ برند.

کانال تلگرام زر کلینیک پوست مو زیبائی
علائم وجود بواسیر (هموروئید)

در اغلب موارد علائم مشابهی که وجود دارد به شرح زیر است:


خونریزی بدون درد
خارش یا سوزش در ناحیه مقعد
احساس درد در ناحیه مقعد
وجود توده یا تورم در ناحیه مقعد
نشت مدفوع


این علائمی که برای شما ذکر کردیم شاید نگران‌ کننده به نظر برسند؛ اما، جای نگرانی نیست و خطری شما را تهدید نخواهد کرد. در این مواقع می‌ بایست به پزشک متخصص مراجعه کنید تا درمان به موقعی برای شما انجام گیرد.

انواع بواسیر (هموروئید)

به طور کلی می توان گفت این عارضه به سه نوع دسته بندی می شود:


بواسیر یا هموروئید داخلی

زمانی که این سیاهرگ های ملتهب شده در داخل مقعد رشد می کنند، در داخل کانال رکتوم توده ای برجسته به وجود می آورند که به آن هموروئید داخلی گفته می شود.

این زائده ها معمولا بدون درد هستند اما در ۹۰% موارد خونریزی می کنند که باعث می شود فرد در مدفوع خود یا روی دستمال کاغذی لکه های خون مشاهده کند.

علائم دیگر آنها شامل موارد زیر هستند:

حس بیرون زدن توده ای خارج از مقعد پس از دفع که به داخل بر می گردد.
سوزش و درد ناگهانی قبل از عبور مدفوع.

هموروئید پرولاپس یا افتاده

این نوع همانند بواسیر داخلی در کانال رکتوم رشد می کند ولی با این تفاوت که درد شدیدی به همراه دارد و از سوراخ مقعد کمی بیرون می زند. این عارضه در حقیقت همان بواسیر داخلی است که پس از مدتی رشد کرده و بیرون می زند. در این هنگام ممکن است خود فرد آن را با بیرون زدگی انتها روده اشتباه بگیرد.


بواسیر یا هموروئید خارجی

اگر سیاهرگ ها در خارج از مقعد ملتهب شوند و بافت اطراف آن را درگیر کنند، به این بیماری هموروئید خارجی می گویند. نشانه های آن معمولا شامل درد و تورم همراه با خارش است.

تشخیص بواسیر (هموروئید) چگونه است؟

هنگام مراجعه به پزشک، معاینه بصری مقعد شما می تواند برای تشخیص بواسیر کافی باشد. در مواردی پزشک برای اطمینان یک معاینه مقعدی ساده انجام می دهد تا داخل کانال رکتوم را نیز ببیند.

برای انجام این کار از دستگاه خاصی استفاده می کند که این آزمایش به عنوان یک تست رکتال دیجیتال شناخته می شود. در طول این معاینه ، پزشک با دستکش روغنی کمی انگشتش را به داخل راست روده شما می برد.

اگر فرد دچار هر یک از بیماری های گوارشی باشد، پزشک ممکن است آزمایش دیگری مانند آنوسکوپی ، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی را تجویز کند.

هر یک از این آزمایشات شامل استفاده از دوربینی کوچک برای تشخیص هر گونه ناهنجاری در مقعد ، راست روده یا روده بزرگ توسط پزشک است..
با استفاده از آنوسکوپی داخل مقعد شما بررسی می شود ، در سیگموئیدوسکوپی با استفاده از لوله ای بسیار باریک حدود ۴۰ سانتی متر، متخصص روده بزرگ را بررسی می کند و طی کولونوسکوپی کل روده بزرگ بررسی می شود.

در این آزمایشات ، یک دوربین کوچک همراه با فیبر نوری داخل یک لوله کوچک قرار گرفته و سپس به داخل راست روده هدایت می شود. با انجام این آزمایش ، پزشک دید واضحی از داخل راست روده شما دارد تا بتواند بواسیر را به خوبی معاینه کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

لازم به ذکر است که در صورت مواجه شدن با هر یک از علائم زیر باید سریعا به پزشک مراجعه کنید:

زمانی که حرکات روده ای بسیار دردناک دارید
در مدفوع یا روی دستمال خون مشاهده می کنید
احساس کردید که دریچه مقعد ملتهب شده و به سختی دفع دارید (بیش از یک هفته)
تغییر رنگ در مدفوع

راه های پیشگیری از بواسیر

لازم به ذکر است پیشگیری از این بیماری چه برای بیمارانی که مبتلا به بواسیر بوده اند و درمان شدند و چه کسانی که تا به حال دچار هموروئید نشده اند، اهمیت بسیاری دارد.

اگر تجربه ابتلا به بواسیر را داشتید و درمان شدید، باید بدانید که یکی از سیاهرگ های شما که ملتهب شده بوده است درمان شده و اگر نکات پیشگیری را رعایت نکنید، احتمال بواسیری شدن سیاهرگ های دیگر وجود دارد.

همچنین اگر از جمله افرادی هستید که به دلیل سبک زندگی خود در معرض ابتلا به این عارضه هستید، انجام نکات جلوگیری برایتان بسیار مهم است. با انجام راهکارهای زیر از احتمال ابتلا به بواسیر جلوگیری کنید:

مصرف مواد غذایی فیبر دار به منظور جلوگیری از یبوست
نوشیدن آب کافی در روز به مقدار ۸ لیوان
ورزش کردن و داشتن فعالیت بدنی به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در روز
تا می توانید به مدت طولانی یک جا ننشینید یا نایستید
زمانی که احساس دفع دارید، سریعا به دستشویی بروید
مصرف بی رویه سیگار و مشروبات الکلی شما را در معرض ابتلا به بواسیر قرار می دهد
درمان سریع یبوست و استفاده از ملین های طبیعی در صورت لزوم
پرهیز از فشار آوردن به مقعد در توالت

درمان بواسیر (هموروئید)

یکی از دلایلی که برخی از بیماران خیلی دیر برای درمان بواسیر خود اقدام می کنند، داشتن ترس از روش های درمان این بیماری است.

اما لازم است بدانید که روش های درمان اعم از درمان بواسیر با لیزر کاملا قطعی بوده و بدون هیچ گونه دردی انجام می شود. امروزه روش های مختلفی برای درمان بواسیر وجود دارند که شمال موراد زیر هستند:

درمان هموروئید با لیزر بدون جراحی
روش های عمل جراحی بواسیر
درمان گیاهی و سنتی
درمان با روشهای دارویی
درمان خانگی بواسیر

این نکته را در نظر بگیرید که پیش از شروع روند درمان حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

عوارض عدم درمان بواسیر

اگر در اثر عدم توجه توده بواسیر درمان نشده باقی بماند، فرد دچار عوارض ناشی از عدم درمان می شود. کم خونی یا آنمی Anemia شایع ترین آن است که بیمار به آن مبتلا می شود.

در مواردی مشاهده شده است که این توده از مقعد بیرون زده و دفع را برای فرد خیلی سخت می کند. همچنین سرگیجه و سر درد از دیگر عوارض آن هستند. در صورتی که این عارضه ها را تجربه کردید، سریعا با پزشک متخصص در این باره مشورت کنید.

fa-home
خانه
fa-user-circle-o
خدمات
fa-phone
اطلاعات تماس